Lodshuset og Lodsbåden
Eftermiddagen på havnen er åben for alle.
Dagen begynder på havnen med besøg af den gamle Rørvig Lodsbåd, hvor der vil blive holdt et foredrag om Lodseriets betydning for Rørvig. Senere samme dag vil vi indvie Lodshuset efter den nyligt gennemførte istandsættelse. Om aftenen fortsætter fejringen med en fest på Lodsoldermandsgården.
I mange år har det lille Lodshus været stedet, hvor Rørvig By og Land har mødt både fastboende og sommerhusejere. I anledning af jubilæet er huset blevet nænsomt restaureret med respekt for dets historie som det ældste hus på havnen. Lodshuset fortæller en enestående historie om Rørvigs maritime kulturarv og har derfor en særlig betydning for både foreningen og lokalsamfundet.
Program for Jubilæumsfejringen i RVBL
26. juli 2026
15.30 – Lodsbåden er ankommet og ligger ved kaj i Rørvig Havn. Oplæg om lodsbåden kl. 15.30 der bliver mulighed for at besøge båden.
Ca. 16.30 – Indvielse af Lodshuset med oplæg, kaffe og kage.
Kun for medlemmer med købt billet.-

18.30 – Jubilæumsfesten på Lodsoldermandsgården begynder.
Konferencier: Michael Meyerheim.
18.30 – Tale ved skatteminister Jakob Engel-Schmidt.
18.50 – Tale ved forperson Lene Hjorth.
19.00 – Middagen begynder.
21.00 – Underholdning ved Anne Dorte Michelsen.